VHF 8-Channel Cavity Combiner (8-Inch)
136-175 MHz, 8 channels, 150 W/port, > 75 dB isolation, 4.0 dB IL @ ΔTx 150 kHz. 36U.
-
Frequency136–175 MHz
-
Power15 W
-
Isolation> 75 dB
-
Insertion loss< 4 dB
-
ConnectorN-Female
-
Weight52 kg
Specifications
Electrical
| Frequency range | 136–175 MHz |
|---|---|
| Power handling | 15 W |
| Insertion loss | <4 dB |
| Tx-Rx isolation | >75 dB |
| VSWR (max) | 1.5 |
| Impedance | 5 Ω |
Mechanical
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 52 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 850 × 482 × 1600 mm |
Configuration
| Channels | 8 |
|---|---|
| Cavity Diameter Inch | 8 |
| Min Tx Spacing Khz | 75 |
| Il At Dtx 150khz Db | 4 |
| Frequency Stability | 0.8 ppm/°C |
| Rack Units | 36 |
| Temperature Range | -30°C to +60°C |
| Mounting | 19-inch rack |
| Combiner Type | cavity |
Verified
2026-05-06 · ALUNOR RF Engineering · source: ALUNOR RF Technical Catalogue 2026-01-21
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
Largest standard VHF combining configuration — 8 channels
-
02
All ports independently sweep-tested before ship
-
03
36U rack chassis suited to dedicated combiner cabinets
Technical brief
High-density VHF combiner
Eight 8-inch cavities for the largest VHF tower combining requirements: public-safety hub sites, multi-operator broadcast clusters, and dense voice-repeater installations. 36U / 52 kg.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.