5-Channel Cavity Combiner VHF (8-Inch)
5 channel VHF combiner, 136-175 MHz, > 75 dB Tx-Tx isolation, 3.6 dB IL @ 150 kHz, 150 W.
-
Frequency136–175 MHz
-
Power15 W
-
Isolation> 75 dB
-
Insertion loss< 3.6 dB
-
ConnectorN-Female
-
Weight33 kg
Specifications
Electrical
| Frequency range | 136–175 MHz |
|---|---|
| Power handling | 15 W |
| Insertion loss | <3.6 dB |
| Tx-Rx isolation | >75 dB |
| VSWR (max) | 1.5 |
| Impedance | 5 Ω |
Mechanical
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 33 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 850 × 482 × 978 mm |
Configuration
| Channels | 5 |
|---|---|
| Cavity Diameter Inch | 8 |
| Isolation Db | 75 |
| Min Spacing Khz | 75 |
| Insertion Loss Db At 150khz | 3.6 |
| Frequency Stability | 0.8 ppm/C |
| Temperature Range | -30C to +60C |
| Mounting | 19-inch rack (22U) |
| Combiner Type | cavity |
Verified
2026-05-06 · ALUNOR RF Engineering · source: ALUNOR RF Technical Catalogue 2026-01-21
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
Five 8-inch cavities, ferrite per channel
-
02
> 75 dB Tx-Tx isolation at 150 kHz
-
03
33 kg / 22U rack mount
Technical brief
## Topology
Five 8-inch cavities cascaded with per-input ferrite isolators.
## Where this fits
Five-radio VHF repeater hubs, tactical comms, broadcast STL clusters.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.