Cavity UHF Bandpass — 8-Inch
380-470 MHz, single 8-inch cavity, 0.5 dB IL @ 350 W or 2.0 dB IL @ 125 W (tunable).
-
Frequency380–470 MHz
-
Power35 W
-
Insertion loss< 0.5 dB
-
ConnectorN-Female
-
Weight2.8 kg
Specifications
Electrical
| Frequency range | 380–470 MHz |
|---|---|
| Power handling | 35 W |
| Insertion loss | <0.5 dB |
| VSWR (max) | 1.5 |
| Impedance | 5 Ω |
Mechanical
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 2.8 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 300 × 482 × 200 mm |
Configuration
| Cavity Count | 1 |
|---|---|
| Cavity Diameter Inch | 8 |
| Il Alt | 2.0 dB @ 125 W tighter BW |
| Frequency Stability | 0.8 ppm/°C |
| Temperature Range | -30°C to +60°C |
| Mounting | 19-inch rack |
Verified
2026-05-06 · ALUNOR RF Engineering · source: ALUNOR RF Technical Catalogue 2026-01-21
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
8-inch high-Q cavity for sharpest UHF bandpass
-
02
Tunable IL/power trade — 0.5 dB @ 350 W or 2.0 dB @ 125 W
-
03
Used in receiver-front-end protection at congested UHF sites
Technical brief
High-Q UHF bandpass
8-inch UHF bandpass for premium UHF service. 2.8 kg / 300 mm.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.