Airband 8-Channel Receiver Multicoupler
112-137 MHz, 8 outputs, 0±6 dB gain, OIP3 > +25 dBm, P1dB > +17 dBm, > 20 dB inter-output isolation.
-
Frequency112–137 MHz
-
ConnectorN-Female
-
Weight3.2 kg
Specifications
Electrical
| Frequency range | 112–137 MHz |
|---|---|
| VSWR (max) | 2.5 |
| Impedance | 5 Ω |
Mechanical
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 3.2 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 44 × 482 × 355 mm |
Configuration
| Channels | 8 |
|---|---|
| Gain Db | 0 ± 6 |
| Gain Variance Db | < 4.5 |
| Oip3 Dbm | 25 |
| P1db Dbm | 17 |
| Input Vswr | 2.5:1 |
| Output Vswr | 1.5:1 |
| Output Isolation Db | 20 |
| Ac Power | 220 VAC |
| Dc Power | 12 VDC |
| Temperature Range | -30°C to +60°C |
| Mounting | 19-inch rack |
| Band | airband |
Verified
2026-05-06 · ALUNOR RF Engineering · source: ALUNOR RF Technical Catalogue 2026-01-21
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
Airband (112-137 MHz) tuned for ATC and ground-air operations
-
02
8 outputs from one antenna with > 20 dB inter-output isolation
-
03
AC + DC redundant power
Technical brief
Airband multicoupler
Air-traffic-control / aviation-band variant of the 8-channel multicoupler. Same gain and linearity specs as the VHF 8-channel, retuned for 112-137 MHz with 220 VAC mains.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.