VHF 16-Channel Receiver Multicoupler
145-175 MHz, 16 outputs, 0±6 dB gain, OIP3 > +25 dBm, P1dB > +17 dBm, > 20 dB inter-output isolation.
-
Frequency145–175 MHz
-
ConnectorN-Female
-
Weight4.4 kg
Specifications
Electrical
| Frequency range | 145–175 MHz |
|---|---|
| VSWR (max) | 2.5 |
| Impedance | 5 Ω |
Mechanical
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 4.4 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 88 × 482 × 355 mm |
Configuration
| Channels | 16 |
|---|---|
| Gain Db | 0 ± 6 |
| Gain Variance Db | < 4.5 |
| Oip3 Dbm | 25 |
| P1db Dbm | 17 |
| Input Vswr | 2.5:1 |
| Output Vswr | 1.5:1 |
| Output Isolation Db | 20 |
| Ac Power | 100-127 / 198-264 VAC |
| Dc Power | 12 VDC |
| Temperature Range | -30°C to +60°C |
| Mounting | 19-inch rack |
Verified
2026-05-06 · ALUNOR RF Engineering · source: ALUNOR RF Technical Catalogue 2026-01-21
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
16 receiver outputs in 2U
-
02
Same OIP3/P1dB specs as 8-channel — performance scales
-
03
Designed for high-density receiver-only sites
Technical brief
Sixteen-output VHF multicoupler
Largest standard VHF multicoupler — 16 receivers from a single antenna feed. 2U chassis, AC + DC redundant.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.