UHF 3-Channel Hybrid Combiner
380-470 MHz (5 sub-bands), 3 channels, 50 W/port, > 100 dB isolation, 6.2 dB IL. < 20 MHz spacing.
-
Frequency380–470 MHz
-
Power5 W
-
Isolation> 1 dB
-
Insertion loss< 6.2 dB
-
ConnectorN-Female
-
Weight9.6 kg
Specifications
| Frequency range | 380–470 MHz |
|---|---|
| Power handling | 5 W |
| Insertion loss | <6.2 dB |
| Tx-Rx isolation | >1 dB |
| VSWR (max) | 1.5 |
| Impedance | 5 Ω |
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 9.6 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 132 × 482 × 465 mm |
| Channels | 3 |
|---|---|
| Topology | hybrid |
| Max Channel Spacing Mhz | 20 |
| Frequency Options | 380-400, 400-420, 420-440, 440-460, 450-470 |
| Temperature Range | -30°C to +60°C |
| Mounting | 19-inch rack |
| Combiner Type | hybrid |
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
Hybrid topology — > 100 dB isolation across the channel band
-
02
< 20 MHz channel spacing — tighter than any cavity combiner
-
03
Compact 1U-equivalent chassis (132 mm tall)
Technical brief
Hybrid topology
Resistive hybrid combining trades insertion loss (6.2 dB) for very high isolation (> 100 dB) and the ability to combine carriers within a 20 MHz window — much tighter than cavity combiners. Suited to broadband multi-channel deployments where cavity tuning is impractical.
Frequency option blocks
Factory-tuned to one of: 380-400 / 400-420 / 420-440 / 440-460 / 450-470 MHz.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.