7-Channel Cavity Combiner UHF (8-Inch)
7 channel UHF combiner, 380-470 MHz, > 75 dB Tx-Tx isolation, 3.9 dB IL @ 450 kHz, 150 W.
-
Frequency380–470 MHz
-
Power15 W
-
Isolation> 75 dB
-
Insertion loss< 3.9 dB
-
ConnectorN-Female
-
Weight35 kg
Specifications
Electrical
| Frequency range | 380–470 MHz |
|---|---|
| Power handling | 15 W |
| Insertion loss | <3.9 dB |
| Tx-Rx isolation | >75 dB |
| VSWR (max) | 1.5 |
| Impedance | 5 Ω |
Mechanical
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 35 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 420 × 482 × 1378 mm |
Configuration
| Channels | 7 |
|---|---|
| Cavity Diameter Inch | 8 |
| Isolation Db | 75 |
| Min Spacing Khz | 250 |
| Insertion Loss Db At 450khz | 3.9 |
| Frequency Stability | 0.8 ppm/C |
| Temperature Range | -30C to +60C |
| Mounting | 19-inch rack (31U) |
| Combiner Type | cavity |
Verified
2026-05-06 · ALUNOR RF Engineering · source: ALUNOR RF Technical Catalogue 2026-01-21
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
Seven 8-inch UHF cavities
-
02
> 75 dB Tx-Tx isolation
-
03
35 kg / 31U rack
Technical brief
## Topology
Seven 8-inch UHF cavities with per-channel ferrites.
## Where this fits
Very dense UHF sites, seven simultaneous carriers onto one antenna.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.