2-Channel Cavity Combiner UHF (8-Inch)
2 channel UHF combiner, 380-470 MHz, > 75 dB Tx-Tx isolation, 2.5 dB IL @ 450 kHz, 150 W.
-
Frequency380–470 MHz
-
Power15 W
-
Isolation> 75 dB
-
Insertion loss< 2.5 dB
-
ConnectorN-Female
-
Weight10 kg
Specifications
Electrical
| Frequency range | 380–470 MHz |
|---|---|
| Power handling | 15 W |
| Insertion loss | <2.5 dB |
| Tx-Rx isolation | >75 dB |
| VSWR (max) | 1.5 |
| Impedance | 5 Ω |
Mechanical
| RF connectors | N-Female |
|---|---|
| Weight | 10 kg |
| Dimensions (H × W × D) | 420 × 482 × 400 mm |
Configuration
| Channels | 2 |
|---|---|
| Cavity Diameter Inch | 8 |
| Isolation Db | 75 |
| Min Spacing Khz | 250 |
| Insertion Loss Db At 450khz | 2.5 |
| Frequency Stability | 0.8 ppm/C |
| Temperature Range | -30C to +60C |
| Mounting | 19-inch rack (9U) |
| Combiner Type | cavity |
Verified
2026-05-06 · ALUNOR RF Engineering · source: ALUNOR RF Technical Catalogue 2026-01-21
All measurements at 25 °C, 50 Ω, unless otherwise noted.
Why this product
-
01
Compact 9U chassis
-
02
> 75 dB Tx-Tx isolation
-
03
Field-tunable cavities
Technical brief
## Topology
Two 8-inch UHF cavities with ferrite isolators. The smallest UHF combiner in the line.
## Where this fits
Dual-radio UHF repeaters, low-density TETRA/DMR sites.
Need a custom configuration?
Talk to an application engineer about variants, custom tuning, or integration into an existing repeater chassis.